Принципи вибору тротуарної плитки:
- Дизайн. Форма і колір плитки повинні гармоніювати з фасадом будинку і навколишнім ландшафтом.
- Призначення. Товщина і форма плитки підбирається з урахуванням майбутньої навантаження: рух пішоходів, парковка легкового авто або рух вантажного транспорту.
- Матеріал і технології. Також підбираються за умовами застосування і експлуатації. Важливо знати, з чого зроблена і яким способом виготовлена тротуарна плитка.
Ще пару років тому звичайними критеріями вибору тротуарної плитки для подвір’я були такі: колір і форма. Палітра була не великою: традиційний сірий колір, червоний, коричневий, жовтий і білий. Для людей, що віддають перевагу чомусь яскравому і нестандартному, пропонували сині, зелені, помаранчеві відтінки. Зазвичай всі експерименти з кольорами на цьому і завершувалися.
Що стосується форм, то тут також панували традиції, усталені ще з кінця 20-го століття: звична всім «хвиля», Ну і, звичайно, класична прямокутна форма «цеглинка» і кілька типових розмірів квадратів.
Погодьтеся, небагатий вибір. Ландшафтні дизайнери напевно відчували творчі муки, намагаючись зробити затишний двір, при цьому щоб виглядав він не як у сусіда, не як перон УЗ і не як парковка біля торгового центру.
Давайте розглянемо кожен з трьох принципів вибору докладніше.
Дизайн.
Зазвичай плитку починають підбирати на етапі, коли основні будівельні роботи вже завершені і вигляд будинку або саду вже склався. Оскільки мощення доріжок, відмостки і майданчиків роблять в останню чергу, то дизайн мощення повинен гармоніювати з тим, що у вас вже вийшло.
Порада ландшафтного дизайнера: намагайтеся не вибирати тротуарну плитку того ж кольору, що і фасад – це зробить простір візуально важким і позбавить перспективи. Якщо фасад темного кольору, то колір плитки краще вибрати світлий.
Призначення.
Після того, як ви визначилися з кольором і формою плитки, важливо визначитися з її призначенням. Від того, якою буде навантаження на поверхню мощення і як вона буде експлуатуватися, буде залежати вибір висоти плитки.
Читайте також: Вибір товщини тротуарної плитки
Для пішохідних доріжок може бути досить плитки товщиною 40 мм.
Якщо ви плануєте місце для парковки легкового автомобіля, то товщина плитки повинна бути не менше 60 мм, а рекомендована – 80 мм.
У тому випадку, якщо по поверхні плитки можливий рух важкого транспорту, наприклад, вантажівок або спецтехніки, висота повинна бути рекомендована – 80 мм, але краще 100 мм.
ВАЖЛИВО: вибір висоти бруківки залежить від навантаження, але це не єдина умова. Необхідно підготувати правильну підставу під кожен тип навантаження. Чим вона більша, тим товщий і надійніший повинен бути «пиріг» з щебеню і піску. Яким має бути підстава і яка тротуарна плитка краще підійде для різної навантаження, ви дізнаєтеся в цій інструкції.
Матеріал і технології.
Отже, ви визначилися з дизайном, розрахували майбутні навантаження і умови, в яких буде експлуатуватися ваша бруківка. Залишається останній важливий етап – вибір, який теж може бути непростим для людини, що вперше зіштовхнувся з безліччю варіантів, які зараз пропонують виробники.
Плитку і бруківку зараз виробляють як із звичних бетону і каменю, так і з полімерів, гуми, дерева і різноманітних композитів. Хоча останні варіанти досить цікаві, але досить недавно з’явилися на ринку і достовірної статистики про довговічність і надійність такого мощення ще немає.
Тому варто зупинитися на традиційних матеріалах, міцність і надійність яких не підлягають сумніву – на камені і бетоні. Камінь, особливо граніт, прекрасно підходить для мощення, він гарний і довговічний. Але є і суттєві особливості, які для багатьох перетворюються в недоліки: природний камінь дуже дорогий, при цьому вибір доступних кольорів буде невеликим.
Читайте також: Інструкція по догляду та експлуатації тротуарної плитки
Мабуть, найкращим вибором все ще залишається бетон. Не поступається природному каменю по міцності, бетон володіє серйозними перевагою – він дозволяє виробляти вироби різноманітних форм та кольорів. Зараз всі великі виробники пропонують чудовий асортимент і відмінну якість – ви напевно зможете знайти саме той варіант, який ідеально впишеться в ваш простір.
Кращим вибором все ще залишається бетон. Не поступаючись природному каменю по міцності, бетон володіє серйозними перевагами – він дозволяє виробляти вироби різноманітних форм та кольорів.
Але і тут багатьох очікує відкриття: є принципово різні способи виробництва бетонних виробів: вібропресовання і вібролиття. При дотриманні технологій виробництва та за умови використання якісної сировини продукція, вироблена з будь-якої технології, буде якісною.
Зараз переважна більшість виробництв вібролитої плитки – це дрібні кустарні підприємства з низькою культурою виробництва, використовують дешеве зношене обладнання, низькоякісну сировину і некваліфіковану сезонну робочу силу. Як правило, ніякої гарантії на таку продукцію немає. Як і впевненості в тому, що вона переживе пару років. Часто така продукція розвалюється вже по шляху до замовника. Якщо ви зупинили свій вибір на цій технології, то звертайтеся тільки до великого виробника з хорошою репутацією. Безумовно, найкраща тротуарна плитка та, що підходить для ваших цілей і укладена з дотриманням всіх технологічних вимог.
Вібропресування – спосіб виробництва, який домінує в усіх розвинених країнах. Забезпечує високі характеристики міцності і геометричні показники готової продукції і відмінний зовнішній вигляд. Обладнання для цього методу виробництва габаритне і дороге, тому в більшості випадків це повноцінні великі заводи, які дотримуються ГОСТу і дорожать репутацією.
Читайте також: Навіщо потрібна гідроізоляція для бруківки?
Якщо ви спантеличені питанням, де можна купити тротуарну плитку, то краще відразу дивитися на великих перевірених виробників з ім’ям і високими стандартами виробництва.
Ще один безперечний плюс звернення до провідних компаній – наявність великих шоурумів і експозицій, де ви зможете побачити все розмаїття відразу і вибрати кращі для себе варіанти.
Важливо, що провідні виробники також приділяють увагу своїм сайтам з докладними каталогами, щоб клієнтам було зручно вибрати тротуарну плитку перед відвідуванням шоурума.