Рано чи пізно будь-який господар дачної ділянки стикається з питанням створення пішохідних доріжок на своїй території. Для одних важливо, щоб доріжки були красивими і легкими у виконанні, інші вважають за краще вкласти велику кількість сил і засобів, щоб покриття прослужило як можна довше.
В першу чергу доріжки потрібні для комфортного пересування по ділянці. Вони забезпечують доступ до рослин, будівлям і т.д., зонують територію і прикрашають її. На сьогоднішній день існують десятки матеріалів для створення садових доріжок, і кожен з нас може підібрати доступний і прийнятний для себе варіант. Виділяють основні вимоги до всіх матеріалів:
- міцність,
- екологічність,
- максимальний термін експлуатації.
Вибрати матеріал, відповідний загальному дизайну ділянки, можна за допомогою програм з моделювання ландшафтного дизайну.
Читайте також: Чим чистити і мити тротуарну плитку?
Крім зовнішнього вигляду, необхідно враховувати параметри навантаження. Так, автомобільні проїзди і автостоянки повинні бути цільними і міцними, а стежки з насипних матеріалів підійдуть для місць з малою прохідністю.
Матеріал для покриття повинен бути підібраний з урахуванням ландшафту ділянки, типу грунту і архітектури будівель. Різні види покриттів можна поєднувати між собою, повторюючи деякі елементи і створюючи плавні переходи. Наприклад, автостоянка біля будинку і вимощення можуть бути виконані з тротуарної плитки, а звивисті стежки між насадженнями – з гальки або щебеню.
Класифікація пішохідних доріжок:
- тверді
- м’які
- спеціальні
Тверде покриття
До твердих пішохідних доріжках відносять бетонні, кам’яні, бруковані тротуарною плиткою, дерев’яні, цегляні і пластикові.
Бетонні садові доріжки
Переваги:
- міцність
- довговічність
- практичність
- морозостійкість
- зручність подальшого монтажу на бетонну основу тротуарної плитки або каменю.
Недоліки:
- висока вартість матеріалу та проведення робіт
- відсутність асортименту кольорів.
Доріжки з натурального каменю
Переваги:
- міцність
- екологічність
- довговічність
- привабливий зовнішній вигляд. Існують сотні кольорів і відтінків натурального каменю.
Недоліки:
- дорожнеча (до найбільш дорогих відносяться граніт, мармур, базальт)
- труднощі при укладанні через велику вагу
- обмерзання в зимову пору року. Для запобігання виникнення криги в основу монтують систему обігріву каменю.
Доріжки з бетонної тротуарної плитки
Переваги:
- економічність
- різноманітність форм, кольорів і розмірів
- здатність витримувати великі навантаження
- довговічність
- морозостійкість
Для створення сучасної тротуарної плитки використовується пісок, щебінь, цемент, пластифікатор і барвники. По міцності вона наближена до природнього каменю і є його більш економічною альтернативою. Існує величезна кількість видів укладання тротуарної плитки, обмежене лише фантазією власника ділянки. Її легко використовувати в поєднанні з іншими видами покриттів. Саме вібропресована плитка має найвищу міцність, а також шорстку поверхню, що дозволяє їй не ковзати в зимову пору року.
Дерев’яні садові доріжки
Переваги:
- екологічність
- естетична привабливість
- великий вибір
Недоліки:
- невеликий термін експлуатації
Найчастіше для виготовлення садових доріжок з дерева використовують дуб і модрину. Дерев’яне покриття виглядає доречно на будь-якій дачній ділянці. Їх створюють з поперечних спилів або широких дощок. Іноді з ними поєднують насипні покриття з тирси. Такий матеріал легко ропорошується вітром і зміщується при ходьбі, тому його постійно підсипають і використовують для зон невеликої прохідності. Найважливіший недолік дерев’яних покриттів – це невеликий термін експлуатації в зв’язку з схильністю дощок гниття.
Читайте також: Як створити підставу для тротуарної плитки на вологому грунті?
Не так давно з’явився такий матеріал, як садовий паркет, що виготовляється з твердих порід дерева. Він має низку переваг, в тому числі довговічність. Однак садовий паркет потребує ретельного догляду, а після закінчення сезону його потрібно демонтувати і зберігати в приміщенні.
Цегляні садові доріжки
Переваги:
- міцність
- довговічність
- привабливий зовнішній вигляд
Клінкерну цеглу виготовляють спеціально для створення пішохідних доріжок. Звичайна будівельна цегла не підійде. Укладають клінкер тільки на розчин або гравійну подушку. На піску цегла роз’їдається.
Пластикові садові доріжки
Переваги:
- економічність
- простота монтажу
- стійкість до гниття
- великий вибір кольорів і форм
Недоліки:
- низька міцність
- втрата кольору через вигоряння на сонці
- низька міцність
М’яке покриття
До м’яких відносять сипучі покриття: гравій, щебінь, пісок, деревна тирса, галька.
Вони відмінно підходять для створення звивистих стежок на заміській ділянці, багатому природою, адже саме зі зростаючими поблизу насадженнями насипні покриття виглядають найкраще. За допомогою гальки або різнобарвного щебню ландшафтні дизайнери створюють цікаві мозаїки і малюнки.
Читайте також: Просочення тротуарної плитки
Для створення пішохідних доріжок використовують матеріали фракцією до 2 см для зручності під час ходьби. Вартість м’якого покриття нижче, ніж твердого. Їх укладають тонкими шарами на підготовлену основу, кожен з яких ретельно ущільнюється.
Особливістю таких покриттів вважається екологічність, і, на жаль, недовговічність. Їх періодично потрібно підсипати.
Садові доріжки з сипучих матеріалів.
Переваги:
- доступна ціна
- простота укладання
Недоліки:
- гучність в результаті ходьби
- важко збирати сміття
- періодичне розлітання по території
- не витримує серйозних навантажень
До речі, гравій буває різним. Можна використовувати керамзитовий гравій або будь-який інший, кам’яні крихти і т.д. Керамзитовий гравій – відносно новий матеріал, він легкий і екологічний. Отримують його з допомогою термообробки глинистих порід. Він вважається хорошим тепло- і гідроізолятором.
Спеціальне покриття
До спеціальних покриттів відносять матеріали, створені штучно складним технологічним способом.
- Декоративний бетон. Це моноліт бетону з додаванням армуючого шару зі спеціальних синтетичних волокон. Товщина покриття складає від 5 до 10 см.
Виготовляють його безпосередньо на об’єкті проведення робіт. В результаті, завдяки барвникам, виходить покриття схоже на вигляд на бруківку, природний камінь, дерево і інше.
- Газонні решітки. Це бетонні камені з отворами, які встановлюють на підготовлену основу, засипають всередину грунт і насіння, завдяки чому виходить екологічна парковка або захищений газон. Дане покриття дуже міцне, морозостійке і довговічне.Асфальтове покриття. Безсумнівно, таке покриття підійде для проїзду автомобіля, однак всі ми знаємо, що асфальт непривабливо виглядає, недовговічний і неекологічий. Його прокладають, як правило, в малопомітних місцях.
- Теннесі. Це матеріал для тенісних кортів. Він буває червоного або жовтого кольору. До його складу входять такі компоненти, як вапняк, глина та керамічна крихта. Цей матеріал пропускає воду, він екологічний і простий у догляді. Головним недоліком даного матеріалу вважають утворення пилу при його засиханні. Один раз на рік необхідно буде оновлювати поверхню.
Отже, ми розглянули кілька видів покриттів для пішохідних доріжок, яке з них вибрати – вирішувати Вам. Головне, правильно спланувати проект, з огляду на особливості ландшафту, функціональне навантаження і грошові кошти.
Читайте також: Секрети ландшафтного дизайну
[kkstarratings]