Висоли – це відкладення на поверхні тротуарної плитки кристалів розчинних з’єднань зі складу бетону.
Чому з’являються висоли?
Всі будівельні вироби на основі цементних бетонів в тій чи іншій мірі схильні до утворення висолів. Цьому є три причини:
- хімічна природа бетону, в складі якого є з’єднання, що відповідають за такий процес;
- високий вміст лугів в цементі, що застосовується для виробництва тротуарної плитки;
- умови експлуатації виробів, коли волога (вода) проникає в структуру виробів.
Всі бетонні вироби, що контактують з навколишнім середовищем, схильні до процесу висолоутворення. При цьому в повністю насиченому стані на поверхні бетонних виробів висоли не утворюються, для цього необхідний циклічний процес «зволоження – висушування».
Як боротися з висолами?
Підприємства з виробництва тротуарної плитки та інших бетонних виробів використовують різні технологічні прийоми ущільнення і догляду за виробом в початковий період і в процесі зберігання. Направлено формуючи певну структуру виробів, можна в широких межах змінювати властивості бетону і підвищувати його щільність, що зробить неможливим або складним проникнення вологи і розчинених речовин.
Порушення технології пресування призводить до недоуплотніння виробу, внаслідок чого структура бетону має підвищену пористість і низьку щільність. Це призводить до прискорення процесу масопереносу продуктів гідратації цементу з тіла бетону на поверхню виробу і як наслідок, появі висолів. Оптимізація пористості можлива шляхом підбору режимів ущільнення і підвищення щільності при раціональному підборі наповнювачів і співвідношення їх фракцій для досягнення максимально щільної упаковки.
В процесі експлуатації тротуарної плитки поява висолів пов’язано з цілим переліком зовнішніх факторів:
- Велика кількість солей, що міститься в атмосферних опадах (дощ, сніг, туман) і грунтових водах. Джерелами висолів можуть бути розчинні солі, що надходять з грунтовими водами або з матеріалів, що примикають до тротуарного покриття з монтажного боку.
- Використання в якості підстилаючого шару цементно-піщаної суміші з перевищенням вмісту лужних оксидів. В цьому випадку в процесі експлуатації тротуарної плитки висоли можуть проявлятися на поверхні, виступаючи по міжплиткових швах назовні і порушуючи естетичний вигляд мощення. Те саме можна сказати і до застосування цементно-піщаної суміші в якості матеріалу-заповнювача швів.
- Відсутність необхідного дренажу (ухилу) для відведення води при монтажі пирога підстави, або при укладанні тротуарної плитки на бетонну подушку. Вода застоюється під плиткою, провокуючи утворення висолів.
У загальному випадку регулярні зміни температурно-вологісного режиму експлуатації, при яких протікає повільне випаровування вологи, призводять до появи білих нальотів на поверхні тротуарної плитки.
Як позбутися від висолів в разі їх появи?
Локальне утворення плям на поверхні окремих виробів само по собі не є суттєвою проблемою, тому в діючих нормативних документах такого роду білі нальоти не належать до браку і не роблять істотного впливу на зниження експлуатаційних характеристик тротуарної плитки. Висоли відносяться до категорії «естетичних дефектів», що, безумовно, псує зовнішній вигляд виробу.
У багатьох випадках висоли через свою пухку структури можуть зчищатися з поверхні механічно або з часом в процесі експлуатації відбувається їх розчинення і змивання під дією атмосферних опадів. Природний процес очищення, однак нешвидкий – найчастіше потрібен як мінімум один сезон експлуатації покладеного тротуарного покриття для повної нейтралізації висолів.
При бажанні позбутися від плям на тротуарній плитці в швидкі терміни можна використовуючи спеціальні склади на кислотній основі, обробка якими призводить до негайного зникнення сольового нальоту. Однак необхідно брати до уваги, що дія подібних змивів негативно позначається на якості лицьового шару тротуарної плитки і призводить до розпушення поверхні, втрати яскравості і соковитості кольору плитки.
Для запобігання повторного висолоутворення на тротуарній плитці можна використовувати різноманітні розчини. Поверхню бетону обробляють спеціальними перетворювачами солей, що перетворюють розчинні солі, що містяться на поверхні і поблизу від неї, в менш розчинні. Часто основою таких перетворювачів є кремнефториди (фторсилікат).
Відомий також захист поверхні бетону від вторинного висолоутворення просоченням силіконовими або акриловими дисперсіями. В останньому випадку на поверхні бетону утворюється тонка прозора полімерна плівка, що запобігає виносу карбонату кальцію на поверхню. Також набирає популярність обробка облицювального шару плитки спеціальними засобами, інтенсифікують колір виробу і надають йому оптичні властивості.
Якщо у Вас виникли питання з приводу догляду за тротуарною плиткою – зверніться за консультацією до відділу якості заводу ТзОВ “Магік”. Ми постараємося Вам допомогти!