Вартість роботи ландшафтного дизайнера залежить від розмірів ділянки і складності робіт, і варіюється в межах 5-50 тисяч грн. за кожну сотку. Зрозуміло, всім хочеться віддати роботу в руки професіоналів і насолоджуватися процесом. Але багато власників заміських будинків вважають за краще вкласти ці кошти у щось інше і розробити проект ландшафтного дизайну самостійно. Не дивно, адже часом робота дизайнерів обходиться в кругленьку суму. Чому ж тоді їх наймають? На це є вагомі причини.
Хтось скаже, що розташувати клумби з квітами і басейн на території – це нескладно. Але це далеко не вся робота ландшафтного дизайнера. Найчастіше господарі садиб, які взялися за роботу самостійно, швидко приходять в жах від того, що нічого не встигають, а територія при цьому продовжує захаращуватися і заростати.
Труднощів може виникнути безліч, а ще потрібно вибрати тип, колір та товщину бруківки
Однак якщо Ви впевнені в собі і вирішили зайнятися ландшафтним дизайном, то Вам будуть корисні ці кілька секретів.
Гармонійність і однаковість стилю
Дизайн присадибної ділянки повинен доповнювати і підкреслювати архітектуру будівель. Повинно спостерігатися єдність стилю. Будинок з бруса буде дивно виглядати з кам’яними доріжками, арками і японським садом. Потрібно вибрати один напрямок для облаштування, наприклад, маленька Іспанія, екзотичний райський куточок. Коли ідея визначена, дотримуйтесь її до кінця. У магазинах купуйте тільки те, що стовідсотково впишеться в загальний дизайн. Перед закупівлею правильним рішенням буде гарненько вивчити питання в інтернеті, ознайомитися з обраним стилем.
Центральні елементи
Навіть коли всі об’єкти на ділянці об’єднані одним стилем, оку нема за що зачепитися і створюється відчуття хаосу. Щоб цього уникнути, потрібно вибрати і створити кілька центральних елементів. Вони будуть привертати увагу і елементи навколо будуть виглядати за рахунок цього гармонійніше. Такими об’єктами можуть бути: альтанка, зона барбекю, фонтан, клумба, басейн, – всіх варіантів не перерахувати. Важливо! Кілька ключових об’єктів повинні розташовуватися з краю ділянки, інакше частина території буде здаватися порожньою.
Розсудливість
Складаючи проект ландшафтного дизайну, будьте розважливі. Клімат нашої країни досить суворий. Якщо на території Вашого проживання тепло приходить на один місяць, то до матеріалів для альтанок, арок і лавок варто поставитися дуже уважно. Від холоду, перепадів температур і опадів вони можуть швидко зіпсуватися. Краще проконсультуватися з фахівцем заздалегідь: наскільки матеріал витривалий. Інакше не встигнете помітити, як дизайн доведеться переробляти.
Розподіл функцій
Всі елементи ландшафтного дизайну мають своє функціональне навантаження. Слід заздалегідь визначити їх розташування, інакше після втілення проекту зробити це буде вкрай важко. Якщо у Вашій родині є діти, сплануйте місце для ігор. Якщо Ваша сім’я часто збирається на свіжому повітрі – організуйте альтанку або зону барбекю. Якщо дані об’єкти намагатися вмонтувати у вже готовий ландшафт, загальна композиція може стати занадто «забитою» або однобокою.
Ховаємо недоліки
На будь-якійдачній ділянці існують об’єкти, які необхідні в господарстві, але мають непривабливий вигляд. Найчастіше це стосується зберігання відходів. Спочатку продумайте, де їх помістити так, щоб вони не впадали в очі. Наприклад, сміттєвий бак можна приховати за високим чагарником, а компостну купу за вічнозеленої огорожею.
Поділяємо ділянку на зони
Крім розподілу функціонального навантаження необхідно грамотно розділити ділянку на зони. Наприклад, робоча зона повинна розташовуватися так, щоб під час гри діти не забігали на її територію. Крім цього, зонування допомагає рівномірно розподілити споруди по всій площі ділянки.
Озеленення
Навіть якщо Ваша ділянка не призначена для вирощування фруктів, ягід і овочів, слід подумати про її озеленення. Якщо на ділянці буде одна лише газонна трава, віна буде виглядати голо. На кожну із зон варто відвести мінімум по одній рослині, і обов’язково 1-2 куща або дерева по краях ділянки. Це створить гармонію і затишок, природність композиції. Не переживайте, якщо ідеї з озеленення не приходять відразу, адже варто посадити одну квітку, і в майбутньому Ви влаштуєте там цілу клумбу.
Рельєф місцевості
Найчастіше рельєф відіграє дуже важливу, іноді навіть визначальну роль в плануванні ділянки. Не забувайте вирівнювати грунт там, де збираєтеся укласти газонну траву, інакше горби зіпсують весь зовнішній вигляд. Необхідно дотримати ухил, щоб вода стікала з газону, і він не перетворився на болото. Це не тільки зіпсує навіть самий акуратний дизайн, але і може виявитися небезпечним для здоров’я: малі споруди можуть поплисти і завалитися.
Безпека
Якщо у Вашій родині є маленькі діти, великі тварини або розсіяні дорослі, то слід враховувати кожну дрібницю з точки зору безпеки їх життя і здоров’я. В тому числі, не кладіть на території тендітні об’єкти, які легко розбити, граючись на галявині.
Подумайте про майбутнє.
Дуже важливо ще на етапі планування чесно відповісти собі на питання: чи буду я доглядати всі ці рослини? Якщо Ви приїжджаєте на дачу кілька разів на рік, то не створюйте примхливі палісадники і міксбордери. Зробіть клумби з багаторічних рослин, які не потребують особливого догляду. Інша справа, якщо Ви постійно живете в заміському будинку, або у Вас є садівник.
Це основи ландшафтного дизайну, розібратися в яких досить легко. Однак втілити в життя проект заміської ділянки – завдання не з легких. Навіть якщо Ви найняли спеціаліста, Вам слід розбиратися в цих дрібницях, щоб разом з ним облаштувати свою заміську ділянку і зробити з неї райський куточок.