Ті, хто уклав свою присадибну ділянку тротуарною плиткою, стикаються з питанням про те, чим мити покриття. Майданчик без належного догляду втратить свій гарний зовнішній вигляд, так як покривається і просочується різними забрудненнями. Захистити плитку від забруднень непросто, а ось регулярно очищати – не складе труднощів. Головне – дотримуватись рекомендацій і робити це правильно, не завдаючи шкоди покриттю.
Як чистити тротуарну плитку?
Найбільш легкий спосіб очищення – помити тротуарну плитку напором води з шланга. Не слід використовувати спеціальні пристосування високого тиску, тому що занадто сильний натиск води негативно вплине на шви між плитками і на саме покриття.
Читайте також: Як вибрати тротуарну плитку?
Регулярне чищення водою ефективне, але не завжди приносить результат. Для деяких забруднень потрібен спеціальний підхід, який полягає в правильному підборі засобів і їх грамотному використанні.
Перш ніж купувати той чи інший засіб для чищення тротуарної плитки, слід визначити вид забруднення.
Висоли
Досить часто можна помітити на тротуарній плитці плями білого кольору – висоли. Це мінеральні відкладення, які потрапляють на поверхню покриття з водяною парою. У будь-якому випадку вони говорять про те, що матеріал піддався впливу навколишнього середовища. Висоли на тротуарній плитці обов’язково потрібно видаляти, інакше є ризик розвитку грибка, який зруйнує плитку в короткий термін.
Чим прибрати висоли на тротуарній плитці? Для очищення такого роду забруднень краще не застосовувати механічний метод, інакше Ви можете пошкодити лицьову сторону плитки. Скористайтеся хімічними засобами, які володіють наступними характеристиками:
- нейтралізуючі
- антисептичні
- гідрофобізуючі
Ці хімічні засоби виготовляють з соляної кислоти або карбонатних сполук. Застосовуючи їх, дотримуйтесь інструкції на упаковці. Користуйтеся нежорсткими щітками і засобами захисту (рукавички, респіратор, одяг з довгим рукавом, спеціальні окуляри).
Перед хімічною обробкою обов’язково помийте плитку водою і дайте їй повністю висохнути. Засоби наносять м’якою щіткою, пензлем або валиком. Вони просочують плитку досить швидко, буквально за кілька хвилин. Потім поверхню знову миють водою і протирають ганчіркою. Коли плитка висохне, її підмітають щіткою. Через пару днів слід обробити покриття гідрофобною рідиною, яка надовго захистить плитку від повторних висолів.
Пліснява
Якщо на Вашій ділянці утворилася цвіль на тротуарній плитці, з нею обов’язково потрібно боротися. Вона не тільки згубно впливає на зовнішній вигляд покриття, але і завдає шкоди матеріалу. Тому видалити цвіль з тротуарної плитки потрібно негайно, інакше в подальшому зробити це буде дуже важко. Для цього застосовують спеціальні засоби, що продаються в будівельних магазинах. Більш того, від цвілі допомагає звичайний відбілювач і хлорка. При нанесенні цих речовин так само не можна нехтувати засобами індивідуального захисту. Як користуватися: рясно полийте поверхню засобом, що очищає, потім круговими рухами втираємо його щіткою в тротуарну плитку. Як мити тротуарну плитку? Після 5-10 хвилин (коли засіб ще не висох) тротуарну плитку миють водою зі шланга. При необхідності повторюють.
Цементний розчин
Нерідко трапляється так, що з брукованої поверхні доводиться прибирати цемент відразу після будівництва. Щойно просипаний цементний розчин на тротуарній плитці легко підмести мітлою, і на ній не залишиться слідів. Що стосується свіжого розчину, його теж легко прибрати ганчіркою, тільки не забудьте ретельно помити плитку. Якщо ж його не помітили, і він встиг вбратися, то видалити цементний розчин з тротуарної плитки буде складніше. Для цього використовують засоби, до складу яких входить ортофосфорна кислота. Її наносять м’якою щіткою, після чого плитку покривають нейтрализующим складом (аміак або сода). Після закінчення декількох хвилин плитку треба промити великою кількістю води.
Читайте також: Як вибрати матеріал для пішохідної доріжки?
До найскладніших забруднень відноситься засохлий бетон або розчин. Як очистити тротуарну плитку від цементного розчину? Для його видалення знадобиться зубило, молоток, жорстка щітка і чистящі засоби. Для початку просто спробуйте простукати застиглий розчин зубилом, і він відстане, після чого плитку відмивають миючими засобами, наприклад, соляною кислотою. Потім використовують нейтралізатор. Головне тут – не перестаратися і не розколоти плитку.
Забруднення інших видів
Очищення плитки необхідне в будь-якому випадку, особливо, якщо у Вас є автомобіль. Він часто залишає на плитці забруднення: масло, мастильні матеріали. Їх можна видалити за допомогою лугу. Якщо було пролито дуже багато олії, його спочатку потрібно зібрати вручну, попередньо посипавши піском. Після його видалення плями посипають харчовою содою. Потрібно почекати кілька хвилин, зняти шар соди і помити мощення засобами для миття посуду. В кінці покриття миють водою зі шланга.
Жувальну гумку легко можна зняти, коли вона застигне. Для цього використовують шпатель. Таким же способом видаляють плями фарби, після чого користуються розчинником або соляною кислотою.
Для очищення чорних слідів від сажі або автомобільних покришок використовують гарячу воду і миючий засіб для тротуарної плитки, які можна знайти в будівельному магазині. Наприклад, це може бути рідке мило для тротуарної плитки.
Для позбавлення від плям іржі застосовують щавелеву кислоту. Вона вступає в реакцію з залізом не тільки на поверхні, але і проникає вглиб. Після такої обробки плитку потрібно ретельно помити водою.
Бур’ян між швами плитки видаляють газонокосаркою і обробляють гербіцидами.
Ми розібрали основні види забруднень і відповіли на питання. Слідкуйте за чистотою плитки, своєчасно видаляйте забруднення і регулярно поливайте водою зі шланга. Тоді Ваше мощення залишатиметься в первісному вигляді і радуватиме своєю красою.